İnstagram IGTV Nedir?

İnstagram IGTV nedir sorusunun yanıtını makalemizin tamamını okuyarak alabilirsiniz. Gün geçtikçe daha fazla gelişen ve getirdiği yeniliklerle dikkat çekmeyi başaran İnstagram’ın getirdiği son yeniliklerden birisi de IGTV oldu. En basit anlamı ile videolu içerikler paylaşılabilen ve bu özelliği ile YouTube’a rakip olan bir yenilik diyebiliriz.

 IGTV nedir?

İnstagram kullanıcılarına storylerde 15 saniye, postlarda ise 60 saniye video yükleme imkanı vermektedir. Bu sürelerin kullanıcılar için yeterli olmadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bu sebepten ötürü uzun videoların İnstagram’da yer alması ve İnstagram’daki videolu içeriklerin artması için IGTV özelliğini kullanıcılarına sunmaktadır.

İnstagram IGTV özelliği ile YouTube’a rakip olmaktadır. İnstagram kullanıcıları, IGTV sayesinde reklam alarak para da kazanabilir. IGTV’yi kullanarak farklı uzunluklarda videolar yükleyebilirsiniz. Video uzunlukları takipçi sayısına bağlı olarak farklılık göstermenin yanında bir saate varan uzunlukta dikey formatta video içerikleri eklenebilmektedir. Yalnızca İnstagram üzerinden takip ettiğiniz kişilerin değil İnstagram hesabı gizli olmayan tüm kullanıcıların IGTV videolarına ulaşabilme ve videoları izleyebilme imkanına da sahip olacaksınız. Genel olarak IGTV nedir sorusu bu şekilde yanıtlanabilir.

İnstagram IGTV’nin Özellikleri Nelerdir?

Yeni gelen güncellemelerle birlikte birçok İnstagram kullanıcısı IGTV özellikleri nelerdir diye merak etmektedir. IGTV’nin özellikleri sayılırken, İnstagram’ın story ve post paylaşımlarından farklarını ortaya koymak gerekmektedir.

IGTV özelliklerini saymadan önce IGTV’nin klasik video içeriklerinden biraz farklı olduğunu söylemek gerekir. IGTV’nin story videolarından ilk farkı öncelikle kalıcı olmasıdır diyebiliriz. Bunun yanında stoylere nazaran süre olarak daha uzun videolara izin vermesini de fark olarak göstermek gerekmektedir.

IGTV’nin post yani gönderi paylaşımlarından en büyük farkı ise tam ekran deneyimini kalıcı ve postlara göre daha uzun süreli olarak imkan vermesini gösterebiliriz.

IGTV’nin İnstagram’a uzun video yüklemeye izin vermesine ek olarak da tüm kullanıcılar tarafından her zaman ulaşılabilir olması özelliği ile IGTV uzun süreli video içeriklerin yüklenebilmesi sayesinde de İnstagram’ın açığını kapattığını söylemek yanlış olmayacaktır.

İnstagram’ın son zamanlarda getirdiği yeni özellik olan IGTV ile;

  •  IGTV’ye yüklediğiniz video içerikler siz kaldırmadığınız sürece hesabınızda sürekli olarak kalacaktır. Belirli bir süre sonra kendiliğinden silinme gibi bir durum söz konusu değildir. Buna ek olarak hesabınız gizli değilse IGTV’ye yüklediğiniz videolar herkes tarafından izlenebilecektir. Hesabınız gizli değilse yüklediğiniz videolar, sizi takip eden, etmeyen tüm kullanıcılar tarafından ulaşılabilir olacaktır.
  • IGTV’ye dikey olarak yani tam ekran konseptinde bir saati aşmayacak videolarınızı kullanıcılarla paylaşabileceksiniz. Ancak dikkat etmek gereken bir şey var ki o da IGTV için çekilen videoların dikey formatta olması gerektiğidir. Kesinlikle yatay formatta videolar çekmemelisiniz.
  • IGTV özelliğini kullanabilmeniz için kendinize ait bir hesaba sahip olmanız gerekmektedir. YouTube ve diğer sosyal uygulamalarda olduğu gibi İnstagram’da da IGTV videolarından takipçi kazanabilir ve hesabınızın daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Bu özellikleri sayarak IGTV’nin getirdiği özellikler nelerdir sorusuna yanıt verilebilir.

İnstagram’ın son zamanlarda getirdiği bu yeniliğin özellikle YouTube başta olmak üzere diğer sosyal medya platformlarına da rakip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Görüldüğü üzere IGTV’nin İnstagram story ve post özelliklerinden farklı olduğu görülmektedir. IGTV’nin İnstagram’a uzun video yüklemeye izin vermesine ek olarak da tüm kullanıcılar tarafından her zaman ulaşılabilir olması özelliği ile IGTV uzun süreli video içeriklerin yüklenebilmesi sayesinde de İnstagram’ın daha fazla kişi tarafından kullanılacağını söylemek yanlış olmayacaktır. İnstagram IGTV nedir sorusunun cevabı ise genel olarak böyledir.